HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARINI YÖNELİK DENETİMLER

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce, Fiyat Etiketi ve Haksız Ticari Uygulamalar ile ilgili denetimler yapılmaktadır.


Bakanlığımız,  girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılmasını, 31.08.2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ile aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.
 
Ülkemizde son dönemde döviz kurundaki dalgalanmaları fırsata dönüştürmek isteyen, maliyetleri etkilenmediği halde etkileniyormuş gibi davranan, tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerin satış fiyatlarında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapan firmalar ve işyerlerine Ticaret Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda tüm Türkiye’de  denetimler başlatılmıştır. 
Bu kapsamda,  Ardahan Ticaret İl Müdürlüğümüzce İl Müdürümüz Tülay ATAK'ın katılımıyla oluşturulan ekip tarafından haksız fiyat artışlarını tespit etmek amacıyla denetimlere başlanmış ve devam etmektedir.