ARDAHAN TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

Ardahan'da Ahilik Haftası Çeşitli Törenlerle Kutlandı

Ahilik Haftası Kutlama Programı

                                                                         
 
                ARDAHAN VALİLİĞİ TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ
  
AHİLİK HAFTASI
KUTLAMA PROĞRAMI
 
23-28 EYLÜL 2013
 
 
             ARDAHAN  İLİ AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI  PROĞRAMI
 
23-28  EYLÜL  2013
 
10.00 Çelenk Sunma Töreni
 
Yer . Valilik Önü Atatürk Anıtı
 
 ( Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanlığınca ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca Çelenkler Sunulması)
 
 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
 
Açılış konuşması Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Konuşması
 
Ticaret İl Müdürünün konuşması
 
23 Ekim 2013 Pazartesi Günü Kutlama Komitesinin hafta münasebetiyle saat 14 00 de Valilik 14.30 da Ardahan Belediye Başkanlığını 15.00de Ardahan Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret
 
İl Kutlama Komitesi 24,25,26, Ekim 2013 tarihleri İl Merkezindeki Esnaf ve Sanatkarları ziyaret yapılması 27,28 tarihlerinde ilçelerdeki esnafı ziyaret yapması
                                                                                                       İL KUTLAMA KOMİTESİ
 
Ardahan ilinde 26.Ahilik Haftası Kutlamaları Program doğrultusunda yapıldı 23.09.2013 tarihinde Ardahan Valiliği önünde saat 10 da Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı çenek sunumuna Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Yaşar DAŞTAN Esnaf Sanatkarlar Başkanı Kemalettin ÖZTÜRK Şoförler Odası Başkanı Yılmaz ÖZER Ticaret İl Müdür V Gönül CENGİZ Bilim Sanayi ve Teknoloji  İl Müdür V. Yener REÇBER, Yılın Ahisi   Nuri Bektaş Göle İlçemizden seçilen 2 Ahimiz Dilaver YILMAZ ve 3 Ahimiz  Selami KASAP ve Komite üyeleri Çelenk Programında hazır bulunuldu
Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Yaşar DAŞTAN Günün Annam ve Önemini Belirten Konuşmasında Anadolu’da ticaret hayatını belirleyen ve Anadolu insanının sosyal yaşamında büyük etkileri olan Ahilik biz esnaf ve sanatkarların prensiplerini de belirtmiştir Ahilik kuralları çerçevesinde ticari hayatlarına devam eden esnaf ve sanatkârlarımız doğru dürüst ahlaklı ve insana sevgi çerçevesinde yaklaşma ilkesi ile bugünün ahileri olarak halkımıza hizmet etmeye devam etmektir, bu vesile ile esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Bayramını kutlar siz değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür eder saygılara sunarım dedi.
             Ticaret İl Müdür V. Gönül CENGİZ  in Konuşmasında , Esnaf ve Sanatkârlarımızın değerli mensupları ve saygı değer basın;
            Anadolu Selçukluları döneminde, Anadolu’da yayılan ve Osmanlının kuruluşunda çok önemli rol oynayan Ahiler; sadece şehirlerde değil; kasaba, köyler ve dağ başlarında da faaliyette bulunmuşlar. Şehirlerde kurdukları tezgâhlar ve iş merkezleriyle devletin zaviyelerde de askeri faaliyetlerde de bulunmuşlardır.
            Vizyon, bir örgütün görünümünü ve felsefesini yansıtır.
                  
Bir düşüncenin başarılı olabilmesi, vizyon ve misyonun geçerliliği kadar, iyi bir organizasyona sahip olmasıyla da ilgilidir. Ahilik kurumu bu bağlamda incelediğimizde; günümüzde bile rağbet gören bir organizasyon türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
            Ahilik; ülkenin genel hukuk kurallarına bağlı olmakla birlikte, kendi iç dinamikleriyle işleyen bir yapıya sahiptir. Organizasyonun mükemmel işleyişi, üyelerinin kendilerini ”ayrılmaz” ve “vazgeçilmez” biçimde organizasyona bağlı görmeleriyle sağlanır.
            Ahilik vizyonunun çekirdek ilkeleri ise şöyle sıralanır:
        — Örgütün toplumsal sorumluluğu,
        — Hizmette Mükemmellik,
        — Dürüstlük ve doğruluk,
       — Ortak yaşama,
        Ahilerin organizasyonlarında her bireyin bir “değeri” olup, günümüzde model alınmaya çalışılan  “faaliyet örgütü” ve “enformasyon örgütü”nün örneğini oluşturur. Faaliyet türü örgütlenmelerde “emir-komuta“ anlayışı ön plana çıkarken, enformasyona dayalı örgütlenmelerde uzmanlık esas kabul edilir.  
Ahilik vizyonunu oluşturan temel bileşenlerden biriside “tasarlanan” gelecektir, örgütün hedeflerini ifade eder. Bunun için, örgüt her üyesine bir meslek dalının yanı sıra toplumsal değerlerle ilgili eğitim verilmesi amaçlanmıştır. 
           
         Ahinin 3 şeyi bağlanır;
         1-Gözü haram olan şeylere,
         2-Ağzı günah olan sözlere,
         3-Eli zulümlere bağlanır.
      
         Ahinin 3 şeyi açılır;
     
          1-Kapısı konuklara,(misafirlere)
          2-Kesesi kardeşlerden ihtiyacı olanlara,
          3-Sofrası bütün açlara açılır.
Sözlerime son verirken esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik bayramını kutlar, tüm katılımcılara saygılarımı sunarım. Ve Valilik Önü Programı sona erdirildi .
 
 
Ahilik Kutlamam Komitesi Ardahan Valisi Sayın Aziz KİŞİOĞLU nu makamında ziyaret edilerek Günün anlamını gösteren plaketi sunuldu. Yılın 3.ahisi Dilave YİLMAZA plaketini sayın valimiz Seyfettin AZİZOĞLU taktim etti ve günün anlamında bir konuşma yaptı
Kutlama Programına göre Ardahan Belediye Başkanı ,Ardahan Üniversitesi ve Kurum Amirleri ziyaret edilerek plaketleri verildi.
Ardahan Valisi Sayın Seyfettin AZİZOĞLU başkanlığında Kutlama komitesi üyeleriyle beraber Ardahan’da  seçilen yılın Ahisi Talat GÜLER ve 2. Ahisi Yavuz TERZİ ye  İşyerlerinde Plaketleri sayın Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU tarafından verildi ve esnafı ve sanatkarları tek tek ziyaret edilerek(  300 adet) canlı gül  esnaf ve sanatkarlara  1 tane taktim edildi ve sorunları hakkında  sayın valimiz bilgi aldı ve bayramlarını kutladı
26-27 tarihlerinde Çıldır. Hanak, Damal, Posof esnafı 28 tarihinde ise göle esnafı ziyaret edilerek ahilik haftası sonlandırıldı.
      
 
 
 
 
 
 
 
             
 Seyfettin AZİZOĞLU           Vali
 
AHİLİK HAFTASI KUTLAMA KOMİSYON ÜYELERİ
1-  Ardahan Vali Yardımcısı   -DENİZ PİŞKİN
2-Ardahan Belediye Başkanı –FARUK KÖKSOY
3-Ardahan Üniversitesi Rektörü PROF DR.RAMAZAN KORKMAZ
4-İl Milli i Eğitim Müdürü     -T.FİKRET ETEKER
5-Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü -  YENER REÇBER
6-İl Kültür ve Turizm Müdürü  -   SIDIK ALAGÖZ
7-Ticaret Sanayi Odası Başkanı   -  ÇETİN DEMİRCİ
8-Esnaf Sanatkârlar Odalar Birlik Başkanı  -YAŞAR DAŞDEMİR
9-Gümrük Ticaret İl Müdürü     -   GÖNÜL CENGİZ
2013 YILININ 1-2-3 AHİLERİ
1-Talat GÜLER –Yılın Ahisi
2-Yavuz TERZİ 
3-Dilaver YILMAZ
AHİLİK KUTLAMA PROĞRAMINA KATKIDA BULUNAN ÜYELER
1-Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanı  - KEMALETTİN ÖZTÜRK
2-Şöförler ve Otomobilciler Başkanı –YILMAZ ÖZER
3-Küçük Sanayi Sitesi Koop Başkanı  - SELAHATTİN YILMAZ
4-Göle Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı -
6--Esnaf Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanı sicil Müdürü   -CANDAR YILMAZ