Ardahan'da Çıldır-Aktaş Sınır Kapısının Temel'i Atıldı

Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı

 Türkiye’nin Gürcistan’a açılacak olan Aktaş Sınır Kapısı’nın temeli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımları ile atıldı.
        Kasım Ayı'na rağmen sıcak ve güneşli bir havada gerçekleşen törene katılan Bakan Yazıcı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu karşıladı.
        Temel atma töreni öncesinde yapılan açılış konuşmalarında Bakan YAZICI,
 2013 hedefleri için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirterek , "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte gümrük kapılarını fiziki olarak yenilerken, bir yandan da ticaret erbabının önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz" dedi.Türkiye'nin 2023 hedeflerini anımsatan Yazıcı, "Bakanlığımız bu hedefler doğrultusunda önemli görevler ifa eden bir bakanlıktır. Siz ticaret erbabının önündeki engelleri kaldırmazsanız gerekli destekleri sağlayarak maliyetleri azaltmazsanız o hedeflere asla ulaşamazsınız. İşte bu çalışmalar da o hedeflere yönelik. Gece gündüz demeden durmadan koşturuyoruz. Büyük Türkiye'yi oluşturmak için ticaret erbabının önündeki engelleri kaldıracaksınız. Biz bu çalışmalarımızda TOBB ile birlikte gümrük kapılarını fiziki olarak yenilerken, bir yandan da ticaret erbabının önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz. Teknolojik araçlarla gümrüklerimizi donatırken, bir taraftan da kaçakçılıkla en etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. İnşallah bugün temelini atacağımız kapıdan gerçekleştirilecek ticaret bölge insanının refahının büyümesine katkı sağlayacak" diye konuştu.
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU:
Temel atma törenine katılan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da iş dünyası adına çok önemli bir yatırıma imza attıklarını ifade ederek, "Bu işlerimizi Sayın Bakanımızın vizyonu önderliğinde gerçekleştiriyoruz. Şükürler olsun ki Allah bize bu mübarek günde bu hayırlı işe başlamayı nasip etti. İnşallah 10 ay sonra bu kapının açılışını için tekrar bir araya geleceğiz. Yani bu kapının inşaatı yıllar sürmeyecek. 3-4 sene sürmeyecek. Aslında bu tıkanan damara bir by-pass ameliyatı gerçekleştirmiş oluyoruz. Tıkanan ticarete burada açılan kapıyla birlikte by-pass yapmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu” diye konuştu.
VALİ SEYFETTİN AZİZOĞLU:
Törende konuşan Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu ise Gürcistan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi; “Sizleri vatanın bu noktasında hudut boylarında ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Bu gün önemi bir tesisin temelini atıyoruz. Bu gün temeli atılacak olan Aktaş Kapımız ve mevcut olan Posof Törkgözü kapımızla beraber ülkemiz bin yıllık komşumuz ve kadim dostumuz Gürcistan ile kopmaz bağ ve hep dostluğa kardeşliğe açık iki güzel kapımız olacaktır. Bu kapıların, bu iki dost ve kardeş ülke insanları arasında sarsılamaz bağları kuvvetlendireceğine olan inancımızda belirtmek istiyorum. Bu kapılar vesilesiyle Karadeniz ve Avrupa ticaret yolu komşumuz Gürcistan üzerinden Asya’nın en uç noktalarına kadar uzanmış olacaktır.”
        Konuşmaların ardından, Yazıcı ve beraberindeki heyet, tören alanına kurulan platformda düğmeye basarak sınır kapısının temelini attı.        Temel atma töreni sonrası karayolu üzerinden Ardahan’a gelen Bakan Yazıcı ve beraberinde ki heyet, Ardahan Ticaret Odası’nın açılışını yaptı. Ticaret Odası’nda Ardahanlı esnaflarla görüşen Bakan Yazıcı burada yaptığı açıklamada, Hiçbir zaman popülizme kaçmadık. Yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemiyoruz. Böyle bir yürüyüşümüz var” diye konuştu. Bakan yazıcı ve beraberinde ki heyet daha sonra Ardahan Valiliği’ni de ziyaret etti. Valilik ziyaretinde Vali Seyfettin Azizoğlu’dan brifing alan Bakan Yazıcı, son olarak Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Belediye ziyareti sonrası Bakan Yazıcı ilden ayrıldı.